Historia herbaty jest długa niczym historia samej przyrody. Wydaje nam się, że najbardziej interesujący moment nastąpił w 1837 roku, kiedy to bracia Tetley rozpoczęli swoją działalność w hrabstwie Yorkshire w Anglii. Aby zapoznać się z przedstawioną w skrócie historią herbaty, firmy Tetley i torebki herbaty, kliknij na obrazy umieszczone poniżej.
Chiński cesarz Shen Nung siedzi pod drzewkiem herbacianym (Camellia Sinensis), podczas gdy jego służący gotuje wodę. Kilka liści spada z drzewa do wody. Ma miejsce przypadkowe zaparzenie i powstaje pierwszy napar herbaciany. Przynajmniej według legendy.
Herbata jest już narodowym napojem Chin. Produkuje się ją w formie prostokątnych bloków: liście herbaty są zbijane i prasowane w formie w kształcie cegły, a następnie suszone.
Na początku XVII wieku Brytyjska Kompania Wschodnio Indyjska ma monopol na import towarów spoza Europy. Herbata zyskuje coraz większą popularność dzięki marynarzom, którzy przywożą ją do domu jako upominek z podróży.
Pamiętnikarz Samuel Pepys poznaje herbatę. W 1660 r. pisze: „…zamówiłem filiżankę herbaty (napoju chińskiego), którego nigdy wcześniej nie kosztowałem”.
Wielka Brytania ma juz obsesję na punkcie herbaty, jednak z powodu opodatkowania, produkt jest poza zasięgiem. Ponad 2200 ton herbaty sprzedawanych jest legalnie, jednak kolejne 3175 ton pochodzi z przemytu.
Herbatka bostońska (Boston Tea Party): Kiedy statki brytyjskie przypływają do Bostonu, grup mężczyzn wdziera się na pokład, niszczy ładunek umieszczony w 342 skrzyniach i wrzuca go do morza. Jest to wyraz sprzeciwu wobec opodatkowania herbaty przez Wielką Brytanię.
Słynne wyścigi kliprów mają swój początek w Chinach, skąd statki płyną Morzem Chińskim, przez Ocean Indyjski, wokół Przylądka Dobrej Nadziei, przez Atlantyk i, mijając Azory, do Kanału La Manche. Klipry są następnie holowane w górę Tamizy przez holowniki, a zwycięzcą jest statek, który jako pierwszy zrzuci ładunek na nabrzeże.
Joseph i Edward Tetley zaczynają sprzedawać sól w hrabstwie Yorkshire w Anglii. Z czasem do asortymentu dodają herbatę, co okazało się być bardzo dobrą decyzją.
Bracia Tetley przenoszą się na Cullum Street w Londynie, zaledwie kilka metrów od sal, w których odbywają się aukcje herbaty. W 1888 roku mają już siedzibę w Ameryce.
Podczas wystawy światowej w St. Louis w 1904 r. fala upałów sprawia, ze plantator herbaty Richard Blechynden musi zmienić plany. Zamiast podawać gorącą herbatę, dodaje do niej lodu. Wzbudza sensację i w ten sposób powstaje mrożona herbata.
Szczęśliwy przypadek. Nowojorski handlarz herbatą, Thomas Sullivan, rozsyła próbki herbaty w niewielkich jedwabnych torebeczkach. Niektórzy klienci zakładają, że w dzbanku mają umieścić całą torebeczkę i… metoda się sprawdza.
W sierpniu 1920 r. Benjamin Hirschhorn i jego brat Louis składają w Stanach Zjednoczonych wniosek o przyznanie patentu na „nabój herbaciany”. Zrobiony jest z tkaniny zebranej na czubku sznurkiem, na którego końcu znajduje się przywieszka działająca na zasadzie uchwytu.
Brytyjski przedstawiciel firmy Tetley (T. I. Tetley-Jones) wyjeżdża do Ameryki i przywozi stamtąd pomysł na torebkę herbaty.
Pierwsze maszyny do produkcji torebek herbaty Tetley znane są jako „szare damy”, szyjące torebki na eksport, w imponującym tempie 40 torebek na minutę.
Firma Tetley jako pierwsza rozpoczyna sprzedaż herbaty w torebkach.
Sprzedaż herbaty Tetley w torebkach wzrosła już do 5000 ton rocznie.
J. Lyons, właściciel słynnych restauracji Corner House wchodzi w posiadanie marki Tetley. Powstaje Lyons Tetley.
Tetley jako pierwsza firma wprowadza okrągłe torebki herbaty. Wyjątkowo dobrze nadają się do parzenia herbaty w kubkach, które staje się coraz bardziej popularne.
Technicy Tetley jako pierwsi tworzą ściągane na sznurek torebki niekapki. Najpierw wprowadzono je w Australii w 1994 r., a teraz przepadają za nimi min. mieszkańcy Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Francji i Rosji.
Po raz ostatni odbywa sie londyńska aukcja herbaty z 300-letnią tradycją. Początkowo herbata sprzedawana była „według świecy”. Na początku każdej licytacji zapalano świece, a kiedy wypalał się jej cal, uderzenie młotka sygnalizowało koniec danego przetargu.
Marka Tetley kupuje tygodniowo milion kilogramów herbaty, z których każdego dnia na całym świecie zaparzane są niezliczone filiżanki herbaty.
Marka Tetley wprowadza na rynek linię herbat Super Teas wzbogaconych o witaminy i minerały.